Bohemian Rhapsody – film biograficzny o Freddiem i zespole Queen, którego premiera jest zapowiedziana na 25 grudnia 2018 r.

Film ma skupiać się na losach zespołu od drogi na szczyt od momentu wydania albumu A Night at the Opera (1975 r.) zawierającego Bohemian Rhapsody, po finał na stadionie Wembley pod czas koncertu Live Aid w 1985 r.

Sacha Baron Cohen – zdjęcie Jim Smeal/BEI

Pierwsze poważne doniesienia o produkcji filmu o życiu Freddiego sięgają roku 2010, w którym to w rolę wokalisty Queen miał wcielić się Sacha Baron Cohen. Scenarzystą filmu miał być nagradzany Peter Morgan. Wówczas premierę filmu planowano na 2012 r. W 2012 r. jako potencjalnego reżysera Variety podawało reżysera filmu Królowa Stephena Frearsa, zaś dalszymi pracami nad scenariuszem mieli zajmować się Stephen J. Rivele i Christopher Wilkinson. W 2013 r. doszło do rozstania Cohena z muzykami Queen, Brianem i Rogerem, który forsował jako reżyserów najpierw Toma Hoopera, a następnie Davida Finchera (Zaginiona dziewczyna, House of Cards czy The Social Network) oraz chciał filmu o podwyższonej kategorii, zaś muzycy Queen widzieli film dla wszystkich widzów bez ograniczeń wiekowych. W 2014 r. dzięki WikiLeaks wyciekły emaile pomiędzy szefostwem Sony Paramount Pictures, które omawiało trudności przy projekcie sygnowany jako  Untitled Freddie Mercury/Queen Film (aka „Bohemian Rhapsody”) czy wysokość budżetu określanego od 35 milionów $ do 50$ i rentowność produkcji. W szkicu filmu wykorzystano 24 piosenki Queen i 4 solowe Freddiego.

Ben Whishaw – zdjęcie z speakerpedia.com/

Po Cohenie do roli Freddiego przymierzano Bena Whishawa, Rogera miałby grać Johnny Flynn,  a Mary  Gemma Arterton  oraz reżysera Dextera Fletchera (Kompania Braci, Eddie zwany Orłem), którzy pożegnali się z projektem w 2014 r. Plotki głosiły, że nawet Daniel Radcliffe czyli Harry Potter będzie miał rolę w produkcji. Fani widzieli jako odtwórce roli Freddiego nawet Johnny’ego Deppa. W 2015 r. scenarzystą filmu ogłoszono Anthony’ego McCartena. W listopadzie 2016 r. ogłoszono, że rolę Freddiego zagra gwiazdor serialu Mr. Robot, Rami Malek, a film wyreżyseruje Bryan Singer. W sierpniu 2017 r. podano kto zagra pozostałych muzyków Queen w filmie: Ben Hardy – Rogera, Gwilym Lee – Briana i Joe Mazzello – Johna oraz poinformowano, że Allen Leech wystąpi jako Paul Prenter. We wrześniu ogłoszono, że Mary Austin zagra Lucy Boyton, a kochanka Jima Huttona Aaron McCusker.  Pod koniec września ogłoszono kolejne nazwiska aktorów Aidana Gillena i Toma Hollandera, którzy zagrają odpowiednio Johna Reida i Jima Beacha.W rolę matki Freddiego Jer wcieli się Meneka Das.

Pracę na planie do filmu rozpoczęto w lipcu 2017 r. w  Wielkiej Brytanii na terenach lotniska w Bovingdon Airfield pod Londynem. Produkcja będzie trwała od 17 lipca do 20 października 2017 r. (na lotnisku) , przy czym już od września ruszają próby i zdjęcia. W sierpniu reżyser filmu odbył spotkanie z Peterem Freestone’em w Pradze. W drugim tygodniu listopada produkcja przeniosła się na ulicę Londynu (Union Street), który udawał Nowy Jork lat 80. oraz pod koniec listopada na ulicę Tower Hamlets. 1 grudnia wytwórnia poinformowała o wstrzymaniu zdjęć do filmu, zaś 4 grudnia Bryan Singer został zwolniony z funkcji reżysera. Przyczyną miało być niezjawienie się na planie filmowym po Święcie Dziękczynienia (tłumaczy absencje chorobą w rodzinie) oraz konflikt z odtwórcą głównej roli Ramim, miało dojść nawet do rzucania przedmiotów na planie wyniku czego jeden z aktorów Tom Hollander chciał odejść.  Sprawą konfliktu zajęła się nawet Gildia Reżyserów Amerykańskich. Na niekorzyść Bryana miały też działać plotki o molestowaniu nieletnich (sprawa z 1998 r.) i seksistowskim/rasistowskim podejściu do aktorek przy poprzednich produkcjach oraz wcześniejsze absencje na planie filmowym obecnej produkcji oraz poprzednich filmów X-Men: Apocalypse i Superman Returns. Aby dotrzymać harmonogramu przy Bohemian Rhapsody  zdjęcia kontynuował operator Thomas Newton Sigel. W momencie rozstania z Bryanem zostało około 2 tygodni zdjęć.

Reżyser wystosował oświadczenie gdzie broni się: „Bardzo mi zależało na skończeniu tego projektu i złożeniu hołdu Freddiemu Mercury’emu i Queen. Ale priorytetem jest dla mnie zdrowie moje i moich bliskich. Gdy zostały nam niecałe trzy tygodnie zdjęć, poprosiłem Fox o trochę wolnego, żeby móc wrócić do Stanów i zaopiekować się jednym z moich rodziców. Niestety wytwórnia nie chciała pójść mi na rękę i mnie wyrzuciła. Nie miałem wpływu na tę decyzję, była poza moją kontrolą. Plotki, że moje niespodziewane zniknięcie jest związane z kłótnią z Ramim Malkiem są nieprawdziwe. Czasami zdarzały nam się sprzeczki na tle artystycznym, ale zawsze się dogadywaliśmy i pracowaliśmy razem aż do Święta Dziękczynienia. „

Dexter Fletcher – reżyser od grudnia 2017 r. foto Joel Anderson

7 grudnia ogłoszono, że reżyserię przejmuje Dexter Fletcher, który już był związany z projektem w 2013/14 r. Bryan Singer ogłosił, że jeszcze nie wie czy podejmie kroki prawne związane z realizacją filmu. Wytwórnia Fox zaś zapewne będzie dążyć do usuniecie jego nazwiska z czołówki filmu związku z licznymi oskarżeniami o molestowanie.

 

 

 

Galeria zdjęć z IG Bryana Singera

Galeria zdjęć z IG Briana May’a

  • Reżyser filmu: Bryan Singer (do 4 grudnia 2017 r.) – amerykański twórca takich obrazów, jak X-MenSuperman: Powrót, Walkiria, serialu Dr House.
  • Reżyser filmu (od 7 grudnia 2017 r.) – Dexter Fletcher – angielski aktor i reżyser. Znany z ról w serialu Hotel Babylon, Kompania braci i twórca filmów Eddie zwany Orłem, Wild Bill czy Sunshine on Leith.
  • Scenariusz: Justin Haythe oraz Anthony McCarten oraz w początkowej fazie: Peter Morgan (twórca filmu Królowa), zaś Stephen J. Rivele i Christopher Wilkinson pracowali wspólnie przy filmach Ali, Nixon czy Kopia mistrza. Justin Haythe pracował przy m.in.: Lekarstwo na życie, Jeździec bez głowy, Droga do szczęścia. Anthony McCarten pracował  m.in. przy Teorii wszystkiego.
  • Producenci: Jim Beach (menadżer Queen), Robert de Niro, Graham King, Brian May, Roger Taylor, Bryan Singer.
  • Producent wykonawczy: Arnon Milchan, Denis O’Sullivan, Jane Rosenthal.
  • Scenograf: Aaron Haye
  • Zdjęcia: Newton Thomas  i Sigel
  • Montaż: John Ottman
  • Producent muzyczny: Roger Taylor, Brian May.
  • Produkcja: GK Films, New Regency Pictures, Queen Films Ltd. i Tribeca Productions.

Rami Malek – zdjęcie: Bobby Doherty

Rami Malek jako Freddie – zdjęcie Nick Delaney – © 2017 Twentieth Century Fox Film Corporation. All Rights Reserved

Rami Malek – amerykański aktor pochodzenia egipskiego, występował w serialu Mr. Robot oraz licznych filmach, m.in. w Noc w muzeum, Mistrz, Pacyfik. Na potrzeby filmu o Queen pobiera lekcje śpiewu.

Ben Hardy – zdjęcie Cecile Harris

Ben Hardy – angielski aktor, występował w serialach East Enders i Z pamiętnika położnej oraz filmach m.in.: X-men czy Mary Shelley.

Gwilym Lee – zdjęcie Nick Haddow

Gwilym Lee – angielski aktor, grający głównie w teatrach, występował w serialach Morderstwa w Midsomer czy Bez wytchnienia, Jamestown, a także w filmie Turysta.

Joseph Mazzello – zdjęcie z http://autodo.info/

Joe Mazzello – amerykański aktor, znany z seriali Elementary, Wybrani, Justified: Bez przebaczenia, Pacyfik, Coma oraz filmów G.I. Joe: Odwet, The Social Network, Park Jurajski.

Allen Leech – zdjęcie z imdb.com

Allen Leech – irlandzki aktor, znany z ról w Gra Tajemnic, Downton Abbey , Pakt z mordercą, Od czasu do czasu oraz Legend i Rzym.

Lucy Boynton jako Mary Austin – zdjęcie z QueenOnline.com

Lucy Boynton – amerykańska aktorka urodzona w 1994 r. w Nowym Jorku, grała w takich filmach, jak Młodzi przebojowi czy Zaczarowane baletki. Wystąpiła również remake’u Morderstwa w Orient Ekspressie (premiera listopad 2017 r.) w wydaniu Kennetha Branagha.

Aaron McCusker jako Jim Hutton foto deadline.com/

Aaron McCusker – irlandzki aktor, znany z ról w serialach Fortitude, Dexter,  Shameless czy Castle.

Tom Hollander jako Jim Beach
foto http://www.anothertongue.com/

Tom Hollander – angielski aktor, znany z seriali Tabu, Nocny recepcjonista, Żony i córki czy serii filmów Piratów z Karaibów.

Aidan Gillen jako John Reid
foto Wikipedia

Aidan Gillen – irlandzki aktor, uznany aktor z serialu Gra o Tron czy Prawo ulicy.

Neil Fox-Roberts jako ojciec Mary Austin. Foto Isaac Peral

Neil Fox-Roberts – angielski aktor, głównie znanych z ról teatralnych.

Meneka Das jako Jer Bulsara Foto https://menekadas.com/

Meneka Das – hinduska aktora, aktorka filmowa i serialowa, ostatnio reżyserka i scenarzystka.

Pozostali aktorzy:

Michael Ballard jako Meat Packer , Johanna Thea jako kelnerka VIP, Ian Jareth Williamson jako Nowojorski klubowicz, Philips Nortey jako menadżer MeatPacker, Ross Green jako krytyk, Israel Ruiz jako gość, Miroslav Zaruba jako śpiewający rosyjski żołnierz, Royce Cronin jako reżyser telewizyjny.

A oto aktorzy już na planie – obejrzyjcie galerię

Zdjęcia: Flynet Pictures.

Galeria zdjęć związanych z filmem z IG fanowskich Ramiego, Queen