Freddie najpierw był zachwycony możliwością współpracy z Montserrat Caballe, szybko jednak zdał sobie sprawę, że przygotowanie materiału na całą wspólną płytę – co zaproponowała sama „Montsy” –  będzie nie lada wyzwaniem. Na szczęście mógł liczyć na wsparcie znakomitego muzyka i aranżera Mike’a Morana. 

Tworzenie materiału na ten album zbiegło się w czasie z wyjątkowo dramatycznym okresem w życiu Freddiego. Wiele źródeł (nie tylko wspomnienia  Jima Huttona), wskazują na to, że właśnie wiosną, w okresie Wielkanocy 1987 roku, kiedy ruszały prace nad „Barceloną” Mercury dowiedział się, że z całą pewnością jest nosicielem wirusa HIV – wówczas oznaczało to odroczony w czasie wyrok śmierci. Choć Freddie najpewniej zaraził się chorobą w Nowym Jorku podczas krótkiej przerwy w trasie Queen po Stanach w 1982 roku, aż do 1987 roku mógł to jedynie podejrzewać, bo istniejące wówczas badania były wysoce niepewne i niedające jednej odpowiedzi. jakże inaczej, mając tę wiedzę słucha się np. utworu How can I go on.

Wystarczy zajrzeć do szczegółowych opisów w boksie Freddie Mercury – The Collection, by zorientować się, że pierwsze studyjne demo utworu Barcelona zostało zarejestrowane 28 kwietnia 1987 roku… (wersje domowa demo pochodzi z 29 marca tego samego roku). Tekst w wersji kwietniowej nie jest jeszcze ukończony, a Freddie śpiewa wokalizy w miejscach przeznaczonych dla śpiewaczki (głosem przypominającym Caballe do złudzenia):

Warto również wsłuchać się w wersję z 3 maja 1987 roku, Freddie śpiewa jeszcze sam, ale więcej elementów kompozycji jest już na „właściwym” miejscu:

Choć większość aranżacji w finalnej wersji płytowej ( i singlowej) przygotował Mike Moran, „zabierając” aranżacyjne możliwości syntezatora Kurzweil do granic, przy nagraniu piosenki „Barcelona” skorzystano także z talentu muzyków (zagrali: Homi Kanga i Laurie Lewis – skrzypce, Deborah Ann Johnson – wiolonczela, Barry Castle – rożek, Frank Ricoffi – instrumenty perkusyjne). Oczywiście należy pamiętać, że cały album Barcelona wydano w 2012 roku w wykonaniu praskiej FILMharmonic Orchestra, przy użyciu oryginalnych „śladów” Freddiego i Caballe. 

Piosenka Barcelona ukazała się na singlu w październiku 1987 roku, odnosząc duży sukces (nr 8 w Wielkiej Brytanii). 8 października 1987 roku w Pinewood Studios nakręcono do niej klip:

Teledysk ten w nowej wersji pojawił się przy okazji wspomnianej reedycji płyty w 2012 roku:

Freddie i „Montsy” wykonali Barcelonę na żywo (niestety z playbacku…) dwukrotnie:

29 maja 1987, tuż po ukończeniu jej nagrania – w Ku Club na Ibizie: 

8 października 1988 roku w Barcelonie (był to ostatni występ Freddiego przed publicznością…):

tekst: Paweł Błędowski